logo

  • E-Posta

    info@utsmedimed.com
  • İletişim

    0531 515 1010
    0541 528 9456

Hizmetlerimiz

Tıbbi Cihaz Danışmanlığı Tıbbi Cihaz Danışmanlığı

Tıbbi Cihaz Danışmanlığı;

Tıbbi cihaz mevzuatları doğrultusunda tıbbi cihaz firmalarına alanında uzman çalışma ekibimizle danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Sunmuş olduğumuz tıbbi cihaz danışmalık hizmetleri kapsamında

* Tıbbi cihaz ÜTS firma kayıt işlemleri
* Tıbbi cihaz ÜTS ürün kayıt işlemleri ve sonrasında takip süreçleri
* Tıbbi cihaz ÜTS belge kayıt işlemleri ve sonrasında takip süreçleri
* Tıbbi cihaz ÜTS tekil takip süreçleri
* Tıbbi cihaz SGK geri ödeme kapsamı başvuru ve kayıt işlemleri

mevcuttur.

Ürün Takip Sitemi (ÜTS);

Tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerinin üretim bandından son kullanıldığı yere kadar takip edilmesini amaçlayan bir e-devlet uygulamasıdır. TC. Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Tübitak Bilgem iş birliği ile geliştirilmiştir.
ÜTS tıbbi cihazların tekil olarak son kullanıcıya kadar takip edilmesi ve piyasaya arz edilen ürünlerin sayısal verilerinin tutulmasını da amaçlamaktadır. Hatalı, sahte ve bozulmuş ürünlerin piyasadaki dolaşımını engellenmesi, tıbbi cihazlara ve kozmetik ürünlere yönelik yapılan test ve kontroller ile nakliye ve depolama koşullarının kayıt altına alınması, envanter, bakım onarım, kalibrasyon ve garanti süreçlerinin doğru bir şekilde takibi sağlanarak güvenli ürüne erişim imkânı sunmaktadır.
ÜTS ile piyasada bulunan güvensiz ürünlerin tespiti ve geri çekme işlemlerinin etkin bir şekilde sağlanması, tıbbi cihazların nereden temin edildiği ve vatandaşlara da proje kapsamında geliştirilen uygulamalar ile tıbbi cihazlar hakkında temel bilgilere erişim imkânı sağlanarak, etkin piyasa gözetimi sürdürülebilir hale getirilmiştir.
ÜTS ile ürünlerin ülke ekonomisine katkıları ayrı ayrı ölçülebilecek, kısa ve uzun vadeli planlamalar yapılabilecek, elde edilen veriler ile üretim ve stok politikaları oluşturulabilecek, geri ödemede bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlar çözülecek, acil ve olağanüstü durumlarda daha hızlı kararlar alınmasına olanaklar sağlayacak ve etkin politikaların önü açılacaktır.
ÜTS ile kayıt dışı üretilen ürünler ve aksesuarlarının piyasada dolaşımı engellenecek, tıbbi cihaz yedek parçalarının da takibi yapılacağından konu ile ilgili sorunlar giderilecek, envanter takibi yapılabileceğinden kaçak ürünlerin piyasada dolaşıma girmesi engellenecek, farklı fiyat uygulamaları takip edilecek ve tıbbi cihazların üretimi ve ithalatındaki vergi politikalarının belirlenmesine katkı sağlayarak ülke ekonomisine önemli ölçüde faydalar sağlanacaktır.
ÜTS ile üretici, ithalatçı, distribütör, satıcı, kullanıcı, hastaneler ve ilgili kamu kurumları arasında bir iletişim ağı oluşturulmuştur. Belirlenebilir sağlık politikası, etkili piyasa gözetimi ve denetimi, şeffaf pazar ve güvenli ürün dolaşımı verimli hale getirilmiştir. Tüketicilerin ve hastaların güvenliği konularında ülkemize büyük katkılar sağlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Geri Ödeme Kapsamı;

Tıbbi cihazlar sağlık uygulama tebliği doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme kapsamına alınmaktadır. Kapsama alınan tıbbi cihazlar SUT eklerinde belirtilerek kurumun İnternet sayfasında yayımlanmaktadır. Tıbbi cihazların Ürün Takip Sitemine firma kaydı, ürün kaydı, belge kaydı ve gerekli tüm bilgilerin girişleri yapıldıktan sonra SGK başvuruları gerçekleştirilir. Ürün Takip Sistemine kayıtlı olmayan cihazların geri ödemeleri gerçekleştirilmez. Geri ödeme kapsamına alınacak cihazlar için başvuru gruplarına göre başvuruları yapılıp komisyonlarca değerlendirilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir