logo

  • E-Posta

    info@utsmedimed.com
  • İletişim

    0531 515 1010
    0541 528 9456

Bloglar

Tıbbi Cihaz Faturası Nasıl Olmalıdır? Tıbbi Cihaz Faturası Nasıl Olmalıdır?

Tıbbi Cihaz Faturası Nasıl Olmalıdır?

Tıbbi Cihaz faturaları, son kullanıcıya yani hastaya düzenlenirken, hastanın adı, soyadı, açık adresi ve T.C. kimlik numarasının yanı sıra son kullanıcıya ait iletişim bilgileri de yer almalıdır.
Garanti kapsamı ve garanti sürelerinin başlatılması ileride olası tıbbi cihaz arızası durumunda seri numaraları ile kolay takibi için, tıbbi cihazın seri numarası faturada belirtilmelidir. Düzenlenen faturada, kişinin almış olduğu tıbbi cihazın stok kodu, marka ve ürün numaraları ayrıntılarıyla belirtilmelidir . Faturanın düzenlenme tarihi, faturayı düzenleyen kişinin adı soyadı, firmanın adresi, faturayı düzenleyen tıbbi cihaz satış merkezinin bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi numarası yazılı olmalıdır.
Tıbbi cihaz satış yerleri Sağlık Bakanlığına bağlı Ürün Takip Sistemi (ÜTS) üzerinden alma verme bildirimleri gibi işlemleri yaparak ürünlerini son kullanıcıya yani hastaya vermektedirler. ÜTS tıbbi cihazları barkod sistemi üzerinden takip ederek, her tıbbi cihazın kendi barkodu üzerinden çıkışının yapılmasını istemektedir. ÜTS sitemine uygun olarak çıkış yapılması, Sağlık Bakanlığının hangi kişilerin hangi tıbbi cihazları kullandığını ve tıbbi cihazın piyasada takip edilmesini sağlamaktır. Belirtmiş olduğumuz bilgileri içeren faturalar Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir